Some information is coming out about the musical talent that will be gifted to you for free by generous Burners this year. Keep checking this page because we will update it. If you have more information, please share in the comments.Rockstar Librarian usually produces a comprehensive music guide right before the burn. She will be releasing it on Tuesday, August 19. Please donate to help her bring hard copies to the Playa.
Burners.Me daily picks:
Catch Space Cowboys with Pete Hudson’s Eternal Return for the Monday opening party. Adnan Sharif for Tutu Tuesday at Disco Knights. Check out the Soul Train dance party at 5pm at The Man on Wednesday, before heading to Chus and Ceballos at Distrikt then Dave Seaman at Root Society. Thursday night: Deep Space Embrace with the Dancetronauts. Juno Reactor at White Ocean on Friday PsyDay. Blow your mind guest DJs at Root Society Saturday. Lee Burridge Sunday at Pink Mammoth. And don’t miss Carl Cox and friends at Playground Experience, Friday and Saturday night.
Soul Train
Come join the Iconic The Soul Train art car in the funkiest dance party on the Playa! This is the classic dance through two lines of people stylee and cheers will be given for originality and energy. Bring your funky clothes and get FUNKED!
The party starts at 5:00 pm at the Man, on Wednesday. Come be a part of history as we break the world record for largest Soul train!
Distrikt
MONDAY Aug 25th
11am-12:30pm Boris Levitt
12:30pm-1:30pm DJ Elvi
1:30pm-2:30pm Alvaro Bravo
2:30pm-3:30pm Clarkie
3:30pm-4:30pm Marko Pelli
4:30pm-6:00pm The Element
6p-Close Darren Grayson
TUESDAY Aug 26th
11am-12:30pm Chris Roxx
12:30pm-1:30pm Brett Rubin
1:30pm-2:30pm Shissla
2:30pm-3:30pm Grammar
3:30pm-4:30pm Syd Gris
4:30pm-6:00pm Dj Dan
6p-Close Simon Shackleton
WEDNESDAY Aug 27th
11am-12:30pm din9o
12:30pm-1:30pm Ejagz
1:30pm-2:30pm DJ Dane
2:30pm-3:30pm Jonathan Will
3:30pm-4:30pm Gravity
4:30pm-6:00pm John Early
6p-Close Chus & Ceballos
THURSDAY Aug 28th
11am-12:30pm Sarah Myers
12:30pm-1:30pm Reda Briki
1:30pm-2:30pm Idiot Savant
2:30pm-3:30pm Jamie Schwabl
3:30pm-4:30pm Jon Charnis
4:30pm-6:00pm Isaiah Martin
6p-Close Matthew Kramer
FRIDAY Aug 29th
11am-12:30pm Riley Warren & Aaron Jacobs
12:30pm-1:30pm Anton Tumas
1:30pm-2:30pm Hoj
2:30pm-3:30pm Atish
3:30pm-4:30pm Porkchop
4:30pm-6:00pm Mikey Lion
6pm-10:00pm Ben Seagren
SATURDAY Aug 30th
11am-12:30pm Erika Mysti
12:30pm-1:30pm Peter Blick
1:30pm-2:30pm Kirby Koch
2:30pm-3:30pm Lee Coombs
3:30pm-4:30pm Ethan Miller
4:30pm-8:00pm DJ Kramer
See you on the playa!
Dancetronauts – Deep Space Embrace
8:30 pm-9 pm: Sierra Nevada Ballet Company
[Dance Performance] http://goo.gl/EjsZlY
9 pm-10:30pm: PEEP THIS
http://www.soundcloud.com/peepthisbooties
10:30pm-11:30am: DANCETRONAUTS
TravNasty
http://www.soundcloud.com/dancetronauts
11:30am-1am: DANCETRONAUTS
Philthy Phil
http://www.soundcloud.com/dancetronauts
1am-2am: SPECIAL ‘said too much already’ GUEST
2 am-3 am: TEK FREAKS
http://www.soundcloud.com/tekfreaks
3am-4am: divaDanielle
http://www.soundcloud.com/divadanielle
Robot Heart
White Ocean
Pink Mammoth
1PM-2PM Kellam & Travisty
2PM-3PM JSUN
3PM-4PM Adrian Ravelo
4PM-5PM Bells & Whistles
5PM-6PM John Dill
6PM-7PM Wobs
7PM-Close Zach Walker
1PM-2PM Jacques The Ripper
2PM-3PM Joshua Vincent
3PM-4PM Ben Seagren
4PM-5PM Kramer
5PM-6PM Trent Cantrelle
6PM-7PM Corey Baker
7PM-10PM M.A.N.D.Y (Philipp Jung)
1PM-2PM Marbs
2PM-3PM Porkchop
3PM-4PM Mikey Lion
4PM-5PM Kevin Anderson
5PM-6PM Atish
6PM-7:30PM Tim Green
7:30PM-9PM MANIK
9PM-10PM Tara Brooks
1PM-2PM Nutelli
2PM-3PM Tnure
3PM-4PM Mark Slee
4PM-5PM Lance Desardi
5PM-6PM Adnan Sharif & Renato Ratier
6PM-7:30PM Andy Caldwell
7:30PM-9:30PM Moe Moe
1PM-2PM Christopher Charles
2PM-3:30PM Zach Walker
3:30PM-5PM Galen
5PM-7PM Gravity
7PM-9PM Rob Garza
9PM-10PM Idiot Savant
10PM-11PM Sundragon
11PM-Midnight Alistair Nee
Midnight-1AM Jerad Hioki
1AM-2AM Rolf
1PM-2PM Bo
2PM-3PM Shiny Objects
3PM-4PM Anthony Mansfield
4PM-6PM Jonathan Will
6PM-8PM Marques WyattSundayNoon-Sunset Lee BurridgeSound by Opus Audio
Bar Opens Tuesday Noon
Must be 21+ to drink and have ID.Follow Pink Mammoth on SoundCloud:
https://soundcloud.com/pink-mammoth-official
https://soundcloud.com/gravity-pm
https://soundcloud.com/jonathan-w
https://soundcloud.com/zachwalkerMore Info at www.pinkmammoth.org
Bubbles and Bass
The BUBBLES are chillin’ and the BASS will be coming strong!
We’ll be rockin’ you out from first light (5:00am) till Noon with bubbly bass-tastic house music as you watch the sunrise over the playa and dance the AM hours away… drink some bubbly while you boogie @ 8:15 & Esplanade.
LIFTOFF!
Tuesday AM Aug 26th (Mon Night -> Tue AM)
Yup, we are starting one day earlier this year!
5:00-6:00am Nicky Nicky
http://www.mixcloud.com/nickpinchuk
6:00-8:00am Elite Force
http://soundcloud.com/elite-force
8:00-9:30am Kirby K
http://soundcloud.com/kirby-k
9:30-10:30am Riley Warren
http://soundcloud.com/djrileywarren
10:30-11:30am Michelangelo
http://soundcloud.com/michelangelonyc
11:30-12:30pm Vito Fun-Tumbarello
http://soundcloud.com/vitofun
TIME TO GET SOULFUL
Wednesday AM Aug 27th (Tue Night -> Wed AM)
5:00-6:30am Alex Funk
http://soundcloud.com/djalexfunk
6:30-8:00am Reda Briki
http://soundcloud.com/redabriki
8:00-9:30am Big Daddy
http://soundcloud.com/bigdaddydoug
9:30-10:30am Big Jawn
http://soundcloud.com/bigjawn
10:30-11:30am Erika Mysti
http://soundcloud.com/erikamysti
11:30-12:30pm Ryan Cavalier
http://soundcloud.com/cavalierthedj
LOVIN’ THE WAY YOU MOVE – SUPERFLY
Thursday AM Aug 28th (Wed Night -> Thu AM)
5:00-7:00am Rafael De La Cruz
http://soundcloud.com/dj-rafael-dlc
7:00-9:00am Osunlade & Keith Evan
http://soundcloud.com/osunlade
http://soundcloud.com/keith-evan
9:00-10:30am $mall Change & Varry White
http://djsmallchange.com/
10:30-11:30am Deep Woods
http://soundcloud.com/deep-woods
11:30-12:30pm Tony Montana
http://soundcloud.com/tonymontana14
FOURTH TIME’S THE CHARM! It is all about LOVE
Friday AM Aug 29th (Thu Night -> Fri AM)
5:00-6:30am Coyoti
http://soundcloud.com/coyoti
6:30-8:30am Hôhme
http://soundcloud.com/hohme
8:30-10:00am Erica Rhone
http://soundcloud.com/ericarhone
10:00-Noon Paul Van Kaiwijk & BiBi
http://soundcloud.com/paul-van-katwijk
AIN’T NO STOPPING US NOW
Saturday AM Aug 30th (Fri Night -> Sat AM)
5:00-6:30am Nordvolk
http://soundcloud.com/nordvolk
6:30-8:30am Resy
http://soundcloud.com/djresy
8:30-9:30am Chadwick
http://soundcloud.com/djchadwick
9:30-11:30am (Special Guest TBA)
11:30-12:30pm The Perezidents
http://www.mixcloud.com/rez/the-perezidents
SAVING THE BEST FOR LAST
Sunday AM Aug 31st (Sat Night -> Sun AM)
5:00-6:00am Paul Ohh
http://soundcloud.com/pmfo
6:00-7:30am Zach Walker
http://soundcloud.com/zachwalker
7:30-9:00am Marko Peli
http://soundcloud.com/marko-peli
9:00-11:00am 2 Melo w/ Ben Harris on Trumpet & Percussion
http://soundcloud.com/2melo
11:00-12:30pm Miss Sabado
http://soundcloud.com/misssabado
OF COURSE THE BUBBLY WILL BE FLOWING ALL MORNING LONG!!!
Lots of love and energy went into this line-up and we want to give a HUGE thanks in advance to all of our incredible DJ’s for their BASSTASTIC beats. Everything is impossible until somebody does it!
See you in the dust )'(
Kostume Kult
Kostume Kult has it ALL going on this year!
Kostuming all day long, Live Peep Shows, The K Train Subway Car Lounge, a 30′ King Kong, a Nightly New Day’s Eve party and some of the most amazing sounds on the Playa – including sets by Jason Swamy (Robot Heart/Small&Tall, HK), Corey Baker (Wildkats/Pattern Drama, NYC), & Meandisco (Sullivan Room, NYC) among a stellar international crew of others …
Don’t miss us!
Root Society
Root Society 2:00/Esplanade presents the Root Cathedral
Root Society Opening Night line up:
Wednesday Aug 27
DJ Phoole-
Fantom 48-
Wax Worx-
Bootie BRC -(AplusD)-
JELO-
Major Act – dj/producer 1-(announced on playa)
Major Act – dj/producer 2-(announced on playa)
GRIZ-
Dave Seaman-
Lost Arts – (Josh G collab)
Ganech Boetch- sunrise(6:24a)
Thursday Aug 28:
We Go Bang Bang
Brett Rubin-
Rob Garza-
Fort Knox 5-
Dimond Saints
Seven Lions-
Freq Nasty-
STR!PE
The Crystal Method
Gaslamp Killer-
Reda Briki – sunrise(6:25a)
DJ Lineup for the weekend!
Friday Aug 29:
Miss Cooper/The Rhino-
Well Groomed-
Black Boots-
Marco G-
Joachim Garraud-
Major Act – DJ -(announced on playa)
Jefr Tale-
SPL-
DJ Dan-
I.Y.F.F.E.(Alex Mind, Darth and Vader)
Donald Glaude-
Erik Lobe-Sunrise
Saturday Aug 30:
Burn baby burn!! Music goes on as the man falls
Mo Funk-
Disco Lemonade-
Bunny -(of Rabbit in the Moon fame)
Flying in ‘Blow your Mind’ guest DJ(s)
Elite Force-
Revolvr-
Dulce Vita-
David Starfire-
Jonny Quest-
Nicky Genesis – Sunrise
Looking forward to spending some time in the desert with all of you. Jefr, Skywalker and the entire Root crew!
Space Cowboys
Monday Day – Saloon Grand Opening Party! Noon – 6
Monday Night – Eternal Return’s Opening Party 10 -4
Wednesday Night – Hoe Down 10 – beyond sunrise
Thursday Night – Saloon Party 10-2
The Space Cowboys are putting the band back together. Cue the music montage as the Unimog rolls from village to camp to backwaters junkyard to recruit the heavyweights of Playa legend for yet another run for the ages. This fleet will be more rag tag than Battlestar Gallactica’s; it will throw down more funky radio waves than Convoy; it will bodily propel you through the deep playa night and on through till morning leaving you lost and found and lying on the ground.
Hoe Down Lineup!
DJ’s in order of sets
MoPo
Sleight of Hands
Ethan
Shizzla
Kapt’n Kirk
Deckard
Worthy
Galen
Anthony Mansfield
Tamo
Mutant Vehicles Confirmed:
-The Unimog
-Martha
-Sil-vi Bojon
-Dusty Rhino
-Garage Mahal Ganesh
-Love Potion Amphora
-The Dodo
-Airpusher Collective
-The Nutz Bed
-Cloud Nine Mutant Vehicle
-The Front Porch
-The Mirage
-The TIE Fighter Art Car
-Apis Inlusio
-The Church of El Pulpo Mecanico
-Mars Rover
-The Angler Fish
-Unaverz
-Gunther the Sky Bison
Monday Night – Pete Hudson’s Eternal Return Opening Party 9-4am in order of sets
DJ’s
Tamo
Kapt’n Kirk v Anthony James
Deckard
Lee Coombs
Shizzla
Matt Kramer
Disco Knights (updated)
Playground Experience
(new camp this year)
Sacred Spaces Village
Galactic Stargate Stage ~ Sacred Spaces Village (4:00 & GOLD) Featuring an International Line Up of Masters of Bass Music
7:00PM – 2:00AM – VERY SPECIAL GUESTS
Tuesday – DEEP Tech House Party
5:00 PM – 6:00 PM: OPEN MIC
6:00 PM – 7:00 PM : Dmitry Purple
7:00 PM – 8:00 PM : Zach Walker
8:00 PM – 9:00 PM : J Sun
9:00 PM – 10:00 PM : Anton Tumas
10:00 PM – 11:00 PM : Isaiah Martin
11:00 PM – 12:00 AM : Tara Brooks
12:00 AM – 1:30 AM : Hoj
1:30 AM – 3:00 AM : Johnny Dill
3:00 AM – 4:00 AM : Ben Seagren
4:00 AM – 5:00 AM : Andy Warren
5:00 AM – 6:00 AM : Adnan Sharif
Wednesday – LIVE World / Global Bass Party
5:00 – 6:00 PM : Feral Fauna
7:00 PM – 8:00 PM : Raghunath Ritch
8:00 PM – 9:00 PM : Kirtaniyas
9:00 PM – 10:00 PM : Ganavya and Encanti
10:00 PM – 11:00 PM : Satchi Om
11:00 PM – 12:00 AM : Jamie Janover & reSUNator
12:00 AM – 1:30 AM : MIDIval Punditz vs Radiohiro
1:30 AM – 2:30 AM : HANNAH
2:30 AM – 3:30 AM : Galactic Wind
Thursday – Temple of Sacred Bass Party
5:00 PM – 6:00 PM : OPEN MIC
7:00 PM – 8:00 PM : BC Dub Cats
8:00 PM – 9:00 PM : Bumble
9:00 PM – 10:00 PM : Wu Wei
10:00 PM – 11:00 PM : The Human Experience
11:00 PM – 12:00 AM : Desert Dwellers
12:00 AM – 1:00 AM : WALA
1:00 AM – 2:00 AM : David Starfire
2:00 AM – 3:00 AM : Dj Dakini
3:00 AM – 4:00 AM : A Hundred Drums
4:00 AM – 5:00 AM : ALIA
5:00 AM – 6:00 AM : Erothyme
Friday – West Coast Bass Party
5:00 – 6:00 PM : Krista Richards
7:00 PM – 8:00 PM : Biolumigen
8:00 PM – 9:00 PM : SIXIS
9:00 PM – 10:00 PM : Mr. Rogers
10:00 PM – 11:00 PM : Ayla Nereo & Wildlight
11:00 PM – 12:00 AM : The Polish Ambassador
12:00 AM – 1:00 AM : Dub Kirtan All Stars (dj set)
with Freq Nasty / David Starfire
1:00 AM – 2:00 AM : Random Rab
2:00 AM – 3:00 AM : Govinda
3:00 AM – 4:00 AM : Kyrstyn Pixton
4:00 AM – 5:00 AM : Dubvirus
5:00 AM – 6:00 AM : Lux Moderna
Saturday – BURN Night
5:00 PM – 6:00 PM : OPEN MIC
7:00 PM – 9:00 PM : Erotica Electronica and appleCAt
9:00 PM – 11:00 PM : MAN BURNS
11:00 PM – 12:00 AM : Jamie Schwabl
12:00 AM – 1:00 AM : Julio Red
1:00 AM – 2:30 AM : Kelly Kellam
2:30 AM – 4:30 AM : Surprise Guest
4:30 AM – 6:00 AM : Luke Mandala
6:00 AM – Jeff Murrell
TUE – 8/26
BLACK ROCK CANTINA
4:15 & Espanade // 11PM-12:30
WED – 8/27
THE PICKLE JOINT
6 & Rod’s Road (directly behind Center Camp)
12 MIDNIGHT – 1:30AM
FRI – 8/29
BLACK ROCK CANTINA
4:15 & Espanade // 11PM-12:30
SAT – 8/30
BLACK ROCK CANTINA
4:15 & Espanade
AFTER THE MAN FALLS” width=”282″ height=”394″ />The Gentlemen Callers of Los Angeles
set times and locations for Burning Man 2014 just announced:
TUE – 8/26
BLACK ROCK CANTINA
4:15 & Espanade // 11PM-12:30
WED – 8/27
THE PICKLE JOINT
6 & Rod’s Road (directly behind Center Camp)
12 MIDNIGHT – 1:30AM
FRI – 8/29
BLACK ROCK CANTINA
4:15 & Espanade // 11PM-12:30
SAT – 8/30
BLACK ROCK CANTINA
4:15 & Espanade
AFTER THE MAN FALLS
Basshenge
2014 Basshenge Lineup!! 2:00 & Gold!!
This goes out to the Fans and The Haters!!
► ►█▀█ ◄ ◄ MONDAY ► ►█▀█ ◄ ◄
– DJ Lineup –
7Pm-9Pm : Tv Broken Third Eye Open
9Pm-10Pm : Dissolv
10Pm-11Pm : Cactus Bath
11Pm-12Am : Mack
12Am-1Am : Sonny Daze
1Am-2Am : Rogue
2Am-3Am : Swamp
3Am-4Am : McNasty
4Am-5Am : Squachek
5Am-6Am : Atlas
6Am-7Am : Mr Boyfriend
7Am-8Am : Wahhappa
► ►█▀█ ◄ ◄ Tuesday ► ►█▀█ ◄ ◄
– Workshops Schedule –
10-11:15am Yoga- Ro
11:30-12:45am Intro To Hooping -Megan M. & Joanne
2-4Pm Body Painting -Kirkworx
3-5pm Silks- Emma & Najeen
2-3:30pm Singing for Scaredy Cats- Jaye
2–3pm Fire/safety 3-5- Ankaa
4-5:30pm Improv Play Class- Owen
– DJ Lineup –
7Pm-8Pm : Rob Le-NanPro
8Pm-9Pm : Coyote
9Pm-10Pm : K-DUST
10Pm-11Pm : Chris Roxx
11Pm-12Am : The Scritch
12Am-1Am : Geddes
1Am-2:30Am : Dax Lee
2:30Am-4Am : Worthy
4Am-5Am : Felix Dickinson
5Am-6Am : Dave Harvey
6Am-7Am : Christophe
7Am-8Am : Fabian Campos
8Am-9Am : Cristal Aurelia
► ►█▀█ ◄ ◄ Wednesday ► ►█▀█ ◄ ◄
– Workshops Schedule –
10-11:15am Yoga- Ariel
11:30-12:45am Intro To Hooping- Alicia & Rochelle
2-4Pm Body Painting- Velvet Ocean
3-5pm Silks- Summer and Nikki
2-3:30pm Singing for Scaredy Cats- Jaye
2–3pm Fire/Safety 3-5- Katie M., Miss Dee & Surka
4-5:30pm Improv Play Class- Owen
7Pm-8Pm : Kyrstyn Pixton
8Pm-9Pm : PRSN
9Pm-10Pm : Datgirl
10Pm-11Pm : Muppet Punk
11Pm-12Am : Chase Manhattan
12Am-1Am : Jocelyn
1Am-2Am : Stylust Beats
2Am-3Am : Bleep Bloop
3Am-4Am : TBA
4Am-5Am : Humpfree Lowgart
5Am-6Am : Goopsteppa
6Am-7Am : Dimond Saints
7Am-8Am : Govinda
8Am-9Am : Gentleman Callers
9Am-10Am : TBA
► ►█▀█ ◄ ◄ Thursday ► ►█▀█ ◄ ◄
– Workshops Schedule –
10-11:15am Yoga-Amber
11:30-12:45am Hooping- MegAmor & Madison Orange
2-4Pm Silks- Kireen
3-5pm Singing for Scaredy Cats- Jaye
2-3:30pm Fire/Safety 3-5 – Surka
2–3pm Fire/Safety 3-5- Katie M., Miss Dee & Surka
4-5:30pm Improv Play Class- Owen
– DJ Lineup –
7Pm-8Pm : Buddha Bass
8Pm-10Pm : Takimba
10Pm-11Pm : Dixon’s Violin with his awesome violin from https://musicalinstrumentsexpert.com/best-violins-reviewed-tested/ site.
11Pm-12Am : Dub Kirtan All Stars
12Am-1Am : Radiohiro
1Am-2Am : Kanizzle
2Am-3Am : illexandria
3Am-4Am : Sabo [Bass]
4Am-5Am : MIDIval Punditz
5Am-6Am : 2melo
6Am-7Am : Sattva Ananda
7Am-8Am : Satchi Om
► ►█▀█ ◄ ◄ Friday ► ►█▀█ ◄ ◄
– Lunch Breaks DJ Schedule –
12Pm-1Pm : Trotter
1Pm-2Pm : Motion Potion
2Pm-3Pm : Kapt’n Kirk
3Pm-4Pm : Ginger Vaughn
4Pm-5Pm : Dulce Vita
4Pm-5Pm : Exoendo
5Pm-6Pm : Gydyr
6Pm-7Pm : Cosmic Selector
– DJ Lineup –
7Pm-8Pm : Slynk
8Pm-9Pm : Ratchet
9Pm-10Pm : Schwarr + Elle Shimada
10Pm-11Pm : Mister Boyfriend
11Pm-12Am : FarfetchD
12Am-1Am : Dubvirus
1Am-2Am : Dov1
2Am-3Am : 2Nutz
3Am-4Am : Splatinum
4Am-5Am : Crazy Daylight
5Am-6Am : Prajekt
6Am-7Am : DRRTYWULVZ
7Am-8Am : AfroQben
8Am-9Am : Nico Luminous
9Am-10Am : Intellitard
► ►█▀█ ◄ ◄ Saturday ► ►█▀█ ◄ ◄
– Lunch House DJ Schedule –
12Pm-1Pm : Seantilldawn
1Pm-2Pm : Ryury
2Pm-3Pm : LaserRot
3Pm-4Pm : Mike Butler
4Pm-5Pm : Mike L
5Pm-6Pm : Shadow Sniper
6Pm-7Pm : Sygnal
– DJ Lineup –
11Pm-12Am : Lucent Dossier Dj Set
12Am-1Am : LA Sirenes
1Am-2Am : Radiohiro
2Am-3Am : David Starfire
3Am-4Am : TBA
4Am-5Am : Digital Rust
5Am-6Am : Mr. Rogers
6Am-7Am : Carly D
7Am-9Am : TBA
► ►█▀█ ◄ ◄ Sunday ► ►█▀█ ◄ ◄
– Lunch House DJ Schedule –
12Pm-1Pm : Dave Decibel
1Pm-2Pm :
2Pm-3Pm : Joelstradamus
3Pm-4Pm : Code A
4Pm-5Pm : Willy Electronarcosis
5Pm-6Pm : Brainchild
6Pm-7Pm : TBA
– DJ Lineup –
11Pm-12Am : Erothyme
12Am-1Am : Devin Kroes
1Am-2Am : Wu Wei
2Am-3Am : Cualli
3Am-4Am : PsyFi
4Am-5Am : Biolumigen
5Am-6Am : Zenotope
6Am-7Am : Random Rab
7Am-8Am : Desert Dwellers
8Am-9Am : The Human Experience
9Am-10Am : Liquid Love Drops
10Am-11Am : DJ Dakini
11Am-12Pm : Ra
12Am-1Pm : A Hundred Drums
► ►█▀█ ◄ ◄
Charlie the Unicorn
Kalliope
Elite Force
Dusty Rhino
Ego Trip
Mayan Warrior
Rock Star
Slut Garden
RadioHiro
Hi There my Burning FREAK Family,
Though Hookahdome will not be setting up on the playa this year, I’d like to put up my DJ/Selektor Schedule for you!~ See you in the dust at some point!
Radiohiro
———–
Burning Man 2014!
DJ Radiohiro Schedule.
– Saturday 8-23-14
Radiohiro on Burning Man Information Radio FM
10:00 p.m. – 11:30 p.m.
——————————
– Sunday 8-24-14
Radiohiro on Burning Man Information Radio FM
10:30 p.m. – 11:30 p.m.
——————————
– Wednesday 8 -27-14
Radiohiro vs. MIDIval Punditz (India) – Sacred Spaces Camp-
12:00 midnite – 1:30 a.m.
(Global Bass Set after Jamie Janover)
——————————
– Thursday 8- 28-14
Radiohiro at Camp Basshenge (Hookahdome Style Curation night)
12:00 midnite – 1:00 am.
(Global Bass Set w. Dub Kirtan All Stars/Freq Nasty and Sabo)
——————————
– Friday 8-29-14
8 p.m. – 9 p.m.
Radiohiro at Opulent Temple
——————————
-Friday 8-29-14
11 pm – 1 am out on the playa!
Radiohiro on Decadent Oasis’ “70 Foot Chinese Pirate Junk Ship” ArtCar!
(Booty Breaks set)
——————————
– Saturday 8-30-14
Radiohiro at Camp Basshenge (2 and G)
1:00 a.m. aft the burn
(Dirty Breaks and Electro House Set on Nexus’ Funktion 1 system)
——————————
– Sunday 8-31-14
Radiohiro on Burning Man Information Radio FM
12:00 noon – 2 p.m.
Opulent Temple
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
**Sunday is the New Monday**
9:00 Opening Ceremony Syd Gris & Exoendo
9:45 Sliced Bread
10:45 ELiK
11:30 Don Gentry
12:15 JB
1:00 Grammar
1:45 Billy Casazza
(2:30)
**Monday – The Show Must Go On**
9:00 Glitzy
10:00 Drew Drop
11:00 Brother Hill
12:00 Elite Force
1:00 Cosmic Selector
2:00 TMI
3:00 Disfunktion
(4:00)
**Tuesday – Soul > Ego**
(& Opulent Temple Welcomes Dusty Rhino!)
8:00 Mystr Hatchet
8:30 DJ Clarkie & DJ Alvaro Bravo
9:30 DJMK
10:00 Nugz
10:30 DJ Dane
11:00 Ben Seagren
12:00 DJ Dan
1:00 Ken Jordan of the Crystal Method
2:15 Brian Williams
3:15 Kramer v Kramer
4:15 Vitamin Devo
5:15 Dave Seaman (Sunrise Set)
(7:00)
**Wednesday – Sacred Dance
– Our Annual ‘White Party’ – white attire requested
8:00 Boris Levit
9:00 Diggs
10:00 The Dancetronauts feat. PhilthyPhil & TravNasty
11:00 Syd Gris
12:00 Very Special Guest
1:30 Infected Mushroom (Full Live PA)
3:00 Christopher Lawrence
4:00 Vulcan
5:00 Artimus Prime
6:00 Dulce Vita & Exoendo
(7:30)
**Thursday – Mega Spectacle**
8:00 Mike Butler
9:00 Tuff Break
10:00 Distraction
11:00 Billy Seal
12:00 Special Guest, announced 8-24
1:15 Special Guest, announced 8-24
2:45 Drew Drop
3:45 Dulce Vita
4:45 Jonboy
5:45 Jocelyn
(7:00)
**Friday – Heart Pathways**
8:00 Radiohiro
9:00 Sex Pixels
10:00 ELiKi
11:00 Bushwhacka
12:00 Carl Cox
2:00 Billy Casazza
3:00 Vinkalmann
4:15 Brian Peek
5:30 Peter Blick
(7:00)
**Saturday – Cleansed in Fire**
10:00 JB
12:00 Grammar
1:00 Funkagenda
2:15 Lee Coombs
3:30 Mike Butler
4:30 Ian Powers
5:30 Loomer
(7:00)
Basshenge
Planet Earth
Shagadelica
Pingback: Today In ATL Don't Flop Battle League Featuring John John Da Don And DNA | @DontFlop @SavageFamPro - Paparazzii Ready
thanks for sharing these!
Pingback: What Dreams May Come – Part I | Burners.Me: Me, Burners and The Man
Planet Earth?
Opulent Temple @ 10:00 and Esplanade
https://www.facebook.com/events/277898795731058/
Disco Knights have updated DJs slots
Kostume Kult has it ALL going on this year!
Kostuming all day long, Live Peep Shows, The K Train Subway Car Lounge, a 30′ King Kong, a Nightly New Day’s Eve party and some of the most amazing sounds on the Playa – including sets by Jason Swamy (Robot Heart/Small&Tall, HK), Corey Baker (Wildkats/Pattern Drama, NYC), & Meandisco (Sullivan Room, NYC) among a stellar international crew of others …
Don’t miss us!
https://www.facebook.com/events/554604311311618/
rest of root society lineup:
Root Society Opening Night line up:
Wednesday Aug 27
DJ Phoole-
Fantom 48-
Wax Worx-
Bootie BRC -(AplusD)-
JELO-
Major Act – dj/producer 1-(announced on playa)
Major Act – dj/producer 2-(announced on playa)
GRIZ-
Dave Seaman-
Lost Arts – (Josh G collab)
Ganech Boetch- sunrise(6:24a)
Thursday Aug 28:
We Go Bang Bang
Brett Rubin-
Rob Garza-
Fort Knox 5-
Dimond Saints
Seven Lions-
Freq Nasty-
STR!PE
The Crystal Method
Gaslamp Killer-
Reda Briki – sunrise(6:25a)
Dusty Rhino is here: https://www.facebook.com/events/928808857145595/
Here’s the Ego Trip line up as well
https://www.facebook.com/events/735599706487923/
Where else is Lee Burridge doing his sunrise?!!? Robot Heart?!!?
It’s cool that camps are this organized. Seems like Space Cowboys and Root Society are the only camps that understand ‘playa time’, though. There are basically only 2 types of time out there – daytime & nighttime. If you want to get fancy you can also include dawn & dusk… The idea that you’d go out to see a specific performer at 3:30 on Thursday is very hopeful.
There’s also the issue that every 3rd performer is going to miss their scheduled hour-long set due to playa-time challenges. And every second performer is going to go over their time limit, and every 4th performer is going to get frustrated as a result and take their Ipad and bolt
Any truth to the rumor that Robin Williams will be performing this year?
Ur a shit bag.
what about SlutGarden?